AspNetCore, pierwsze starcie

Postanowiłem zabrać się w końcu za przetestowanie AspNet Core. Po pierwsze stworzyłem nowy projekt

aspnetcore-choose-project-type

Dlaczego .NET Framework? Otóż .NET Core uważam w tej chwili za mocno niedojrzały. Miałem pod górę w kilku projektach więc pomyślałem „jeszcze nie tym razem”.

Kolejny krok to wybór szablonu. Wybrałem zwykłą „Web application”

aspnetcore-choose-project-template

Po kilkudziesięciu sekundach projekt się stworzył, ściągnęły się pakiety Nuget i można było rozpocząć zabawę. Na rozgrzewkę odpalenie pustego projektu. Za pierwszym razem dostałem „Unable to Start Debugging”. Restart IISa oraz restart VisualStudio rozwiązał szybko ten problem, ale i tak żółta kartka za robienie pod górkę.

Jak uruchomić

Domyślnie aplikacja może być uruchomiona z użyciem IIS lub jako samodzielnie. Profile są zdefiniowane w pliku launchSettings.json. Pierwsza z opcji wymaga działania serwera IIS. W przypdaku drugim korzystamy z wbudowanego serwera Kestrel. Przy dalszych testach będę się posługiwał drugim sposobem uruchamiania.

aspnetcore-change-url-3

Zmiana URL

 

Na początek można wymusić na którym porcie będzie pracować aplikacja. Ściślej rzecz biorąc można zdefiniować konkretny, pełny URL. W tym przypadku jednak jest to aplikacja testowa, która działa jedynie na localhost. W tym celu trzeba dopisać następującą linijkę w pliku Program.cs

aspnetcore-change-url-1

Ponadto trzeba zmodyfikować plik launchSettings.json i wskazać nowy URL, który będzie używany do uruchomienia przeglądarki:

aspnetcore-change-url-2

Po pierwsze trzeba znaleźć wpis związany z uruchomieniem aplikacji w trybie samodzielnym. Domyślnie nazwa klucza jest taka sama jak nazwa projektu, czyli w tym przypadku AspNetCoreTest. Po udanym odszukaniu trzeba zaktualizować lauchUrl.

Przy uruchomieniu aplikacji z użyciem Kestrela pojawia się okienko konsolowe, w którym można śledzić logi działania aplikacji.

aspnetcore-change-url-4

 

W kolejnym wpisie zajmę się prostym kontrolerem API.